Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Z historii Dolmelu. 1953 r. - testy pierwszego wirnika

28.08.17

Prowizoryczny dół zakryty drewnianymi belkami – w takich warunkach testowano wirnik do pierwszego generatora o mocy 2 MW. Cały cykl produkcyjny, łącznie z narzędziownią i stacją prób, odbywał się wówczas na hali A, dzisiejszej A2.O tym, jak przebiegała próba tego wirnika, po latach wspominał Bogusław Kulisiewicz: „Najważniejsza jednak próba odbywa się już na gotowym wirniku. Żeby mieć stuprocentową pewność, kręci się wirnik z szybkością nie 3000, lecz 3600 obrotów na minutę. Jak to się ma rozlecieć, to niech to nastąpi w fabryce, w betonowym bunkrze. Dziś, kiedy „Dolmel” ma do tej próby dół rozruchowy z prawdziwego zdarzenia, o żelbetowych ścianach, grubych na półtora metra, i żelbetowej pokrywie dwumetrowej grubości, ważącej pięćset ton, wjeżdżającej na ten dół po szynach, na gąsienicach, jak olbrzymi czołg, i gdy w ciągu ćwierćwiecza nie było ani jednego przypadku, aby któryś z wirników uległ uszkodzeniu – próba ta wydaje się formalnością.

Ale wtedy, w 1953 roku… Dół był prowizorycznie wykopany na środku hali, przykryty stosem drewnianych belek. Nikt nie był pewien wyniku. Próbę przeprowadzono w nocy, przy udziale kilku tylko niezbędnych ludzi. Gdy wirnik zaczął głucho warczeć, niektórzy opuścili halę, zresztą za radą dyrektora Jaroszyńskiego. Stary majster Jatczak, jeden z „zesłańców” z Żychlina, był blady i bardziej skrzywiony niż zwykle. Gdy wreszcie było po strachu, opowiadał, jak widział skutki awarii wirnika turbogeneratora w elektrowni. Wirnik zdemolował halę maszynową, a jego części przebiły dach i znajdowano je w promieniu stu metrów”.

Wspomnienia Bogusława Kulisiewicza znalazły się w książce „Fabryka Wielkich Marzeń”, wydanej przez Instytut Wydawniczy CRZZ, Warszawa, 1980 r.

Bogusław Kulisiewicz do Wrocławia przyjechał pod koniec 1950 roku, w parę dni po obronie pracy dyplomowej na Politechnice Łódzkiej. Pracę w Dolmelu rozpoczął od stanowiska konstruktora. Jego pierwszym osobistym sukcesem było poprowadzenie – jako pełnomocnik dyrektora – wykonania prototypowego turbogeneratora o mocy 25 MW (1956 r.). Po powrocie do biura konstrukcyjnego do roku 1972 kierował pracownią maszyn synchronicznych. W międzyczasie, na Politechnice Wrocławskiej, obronił rozprawę doktorską z dziedziny turbogeneratorów. W 1972 r. został powołany na stanowisko głównego specjalisty ds. eksploatacji generatorów.

Na zdj.: Bogusław Kulisiewicz

 

#70lat 
#DolnośląskieZakładyWytwórczeMaszynElektrycznych
#Dolmel


komentarze

Brak komentarzy
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto