Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Maszynownia Biznesu. Rozmowa z Markiem Winkowskim

28.11.13

Z Markiem Winkowskim, wiceprezesem zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego rozmawiamy o planach związanych z Maszynownią Biznesu, przedsięwzięciem realizowanym przez WPT na obszarze Pafawag Wrocławskiego Parku Przemysłowego. 



Znamy już wykonawcę modernizacji hali W-7. Kto przywróci blask temu obiektowi?

Marek Winkowski:  Bardzo miło jest mi poinformować wszystkich rezydentów Parku Przemysłowego, że wykonawcą remontu hali W-7 będzie jeden z uczestników Parku Przemysłowego,  firma OZ-BUD. Wykonawcę  wyłoniliśmy dopiero po dwukrotnym podejściu do przetargu; w tym drugim rozdaniu firma OZ-BUD złożyła ofertę, która okazała się najlepsza. Mamy nadzieję, że za rok też powiemy, iż był to bardzo dobry wybór.

Jaki jest planowany zakres robót? Wcześniej WPT zapowiadał, że chcielibyście obiekt oddać w stanie odpowiadającym potrzebom przyszłych użytkowników. Czy wiadomo już jacy lokatorzy zamierzają tam się ulokować? W jaki sposób W-7 będzie zagospodarowana?

Najważniejsze jest to, żeby ten obiekt mógł być zagospodarowany, mógł być użytkowany przez realnych użytkowników. Ponieważ na etapie projektu nie znaliśmy jeszcze przyszłych użytkowników, zaprojektowaliśmy ten obiekt  do stanu deweloperskiego. Pozwoli nam to na dostosowanie hali do bardzo różnorodnych funkcji w momencie, kiedy konkretni użytkownicy zdecydują się na ulokowanie właśnie tutaj swojej działalności.

Jakie ograniczenia nałożyła ochrona konserwatorska, którą objęty jest cały obiekt W-7?

Rzeczywiście, obiekt jest objęty ochroną konserwatorską, w związku z tym napotkaliśmy na liczne ograniczenia, np. na zachowanie charakteru ścian budynku. Biorąc pod uwagę, że ściany te nie spełniają współczesnych norm cieplnych, mocno skomplikowało nam to etap projektowania. Ale wymogi konserwatorskie należy uszanować.

Kiedy będą mogli wprowadzić się pierwsi najemcy? Jaki jest harmonogram prac?

Harmonogram prac przewiduje, że w ciągu roku ten budynek zostanie doprowadzony do stanu deweloperskiego. W tym czasie będziemy finalizowali prowadzone już teraz rozmowy z potencjalnymi najemcami. Zakładam, że po zakończeniu fazy realizowanej przez firmę OZ-BUD (doprowadzenie do stanu deweloperskiego), roboty wykończeniowe, dostosowujące obiekt do potrzeb poszczególnych najemców potrwają około trzech, czterech miesięcy. Czyli  w II kwartale 2015 roku powinna w przeobrażonej hali W-7 wystartować nowa aktywność.

Nitka komunikacyjna Fabryczna – Otyńska jest niezbędna dla zagospodarowania terenu Maszynowni Biznesu. Jak dowiedzieliśmy się od Rady WPP, kilka miesięcy temu wypracowano zarys koncepcji współuczestniczenia finansowego firm z terenu Parku w budowie tego łącznika. Zarząd Rady WPP wspomniał, że „pałeczkę” w tej sprawie przejął WPT – czy możemy odnotować tu kolejne kroki?

Mamy świadomość, że oddając do użytku halę W-7, wzmocnimy natężenie ruchu, jakie na tym terenie będzie się odbywało. Dlatego przyjęliśmy na siebie obowiązek koordynowania wykonania połączenia ulicy Fabrycznej z ulicą Otyńską, a dalej z obwodnicą miejską przy ul. Klecińskiej. Prace się posuwają, na obecnym etapie mamy mocno zawansowaną koncepcję projektową i rozpisane pozycje kosztowe. W tej chwili jeszcze decyduje się rozstrzygnięcie związane z odprowadzeniem wody deszczowej, która okazała się podczas projektowania największym problemem tego obszaru. Generalnie koncepcja jest taka, że współuczestnikami finansującymi inwestycję będą firmy zlokalizowane w Parku Przemysłowym, natomiast w  50 proc. sfinansuje ją Gmina Wrocław – mamy nadzieję, że tak się stanie.

Kiedy pojedziemy drogą Fabryczna – Otyńska?

50 proc. sfinansowania będzie ciążyło na uczestnikach Parku Przemysłowego,  więc ta kwota musi się „skumulować”, zakładam też, że w budżecie Miasta na rok 2014 znajdą się środki na budowę drogi.  Jeśli tak, to około II kwartału 2015 r. droga powinna być przejezdna. Staramy się, żeby zbiegło się to z terminem oddania hali W-7.

Druga niezwykle ważna kwestia komunikacyjna dotyczy drogi 5KD. Zmodernizowana hala W-7 powinna być skomunikowana z resztą obszaru – czy są konkretne plany związane z budową tej drogi, a przynajmniej z odcinkiem przyległym do W-7? Czy będzie ona dostępna dla innych użytkowników Parku, czy powstanie wyłącznie na potrzeby Maszynowni Biznesu?

Droga 5KD jest drogą publiczną i będzie musiała służyć  wszystkim, którzy będą chcieli z niej korzystać - użytkownikom Parku, ich klientom, czy dowolnym osobom. Park Technologiczny, niestety, już nie ma własnych środków, żeby móc zainwestować w tę drogę. My już zobowiązaliśmy się w istotnym stopniu uczestniczyć w budowie ulicy Fabryczna – Otyńska, w przypadku 5KD musimy czekać na zewnętrzne źródła finansowania. Ale nie stoimy z założonymi rękoma – wspólnie z Politechniką Wrocławską wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego, aby w przyszłej perspektywie finansowej, w miarę możliwości w pierwszym okresie tej perspektywy, przeznaczyć środki na wykonanie tak zwanej drogi prototypowej. Czyli pewnego doświadczalnego odcinka, który będzie przedmiotem badań naukowych – tego, jak zachowują się określone rozwiązania techniczne w praktyce – a przy okazji będzie to fragment użytkowy drogi 5KD. Ciekawy pomysł się pojawił.

Maszynownia Biznesu to obiekt W-7, to także działki przeznaczone na sprzedaż. Czy jest zainteresowanie tymi działkami? Czy Park Technologiczny przyjął jakieś kryteria według których będzie dobierał przyszłych inwestorów, czy może jest Wam – kolokwialnie mówiąc – obojętne, jakiego rodzaju biznes tu się pojawi?

Misją Parku Technologicznego jest rozwój firm o wysokich technologiach. Oczywiście, inne wymogi stawiamy firmom zlokalizowanym w obszarze ulic Austriackiej,  Duńskiej, Klecińskiej, gdzie mamy wyspecjalizowane laboratoria; żeby w tym obszarze się znaleźć, firmy muszą legitymować się pewnym „stygmatem” hi-tech’u. Takich wymogów nie możemy stawiać na obszarze Parku Przemysłowego, bo to obszar przemysłowy, produkcyjny. Natomiast będziemy chcieli – zresztą już prowadzimy takie rozmowy - by firmy, które rozwinęły się na naszym obszarze, Parku Technologicznego, i doszły do zdolności produkcyjnych, właśnie w Maszynowni Biznesu lokalizowały swoją produkcję. Z drugiej strony, zamierzamy ściągać do Maszynowni firmy z kraju i ze świata, które mają zapotrzebowanie na technologie wytwarzane w Parku Technologicznym. Cały czas chcemy budować efekt synergii pomiędzy wysoką technologią a możliwościami produkcyjnymi jakie ten obszar daje. Zaznaczę jednak, że obszar Maszynowni Biznesu jest obszarem planistycznie dopuszczonym do szerokiego rodzaju działalności gospodarczej.

Czy już jest zainteresowanie nieruchomościami przeznaczonymi na sprzedaż?

Część firm funkcjonujących w Parku Technologicznym już czeka na powierzchnie na terenie Maszynowni Biznesu, niektóre przedsiębiorstwa zastanawiają się nad własnymi inwestycjami. Prowadzimy też rozmowy z firmami z szeroko rozumianego świata, ale to jest na razie objęte tajemnicą.

Dziękuję za rozmowę.

 

Wywiad dostępny w wersji mp3. Zapraszamy do pobrania.


pliki do pobrania

z_markiem_winkowskim_o_maszynowni_biznesu_listopad_2013.mp3 - mp3

komentarze

Brak komentarzy
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto