Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Więcej niż przemysł - 170 lat historii pewnego Parku

Wystawa plenerowa fotografii historycznych i współczesnych: „Wrocławski Park Przemysłowy. Ludzie. Przemysł. Architektura.”

04.11.11

Kiedy w 1839 r. niewielki zakład rzemieślniczy Gottfrieda Linkego, budowniczego powozów, przyjął zamówienie na taczki potrzebne do budowy Kolei Górnośląskiej, zapewne nikt nie przypuszczał, że będzie to początek długiej historii przedsiębiorczości we Wrocławiu.

Dziś na 163 hektarach Wrocławskiego Parku Przemysłowego funkcjonuje przeszło 260 firm z blisko 60 branż. O tym co działo się na tym terenie na przestrzeni dziesięcioleci opowiada plenerowa wystawa historycznych i współczesnych fotografii pt.: „Wrocławski Park Przemysłowy. Ludzie. Przemysł. Architektura”.

Wybierając się na listopadowy spacer po wrocławskim rynku, warto przyjrzeć się bliżej zarejestrowanym subiektywnym okiem obiektywu losom tej kolebki przemysłu, który narodził się w niemieckim Breslau, a rozwinął po wojnie – w polskim już Wrocławiu. 

 

Dozamel Sp. z o.o., świadcząca usługi przemysłowe oraz zarządzająca Wrocławskim Parkiem Przemysłowym, wraz z partnerami z terenu Parku - spółkami Archimedes SA i Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o., przygotowały plenerową wystawę fotografii poświęconej losom przedsiębiorczości na obszarze dzisiejszego WPP.

 

Składa się ona z 30 wielkoformatowych plansz, prezentujących historyczne i współczesne zdjęcia, opatrzone zwięzłymi opisami i sentencjami poświęconymi pracy, wspólnemu działaniu i sukcesowi.

 

Wystawę można oglądać w dniach 4 - 20 listopada we wrocławskim rynku (pierzeja północna, w pobliżu EMPiKu), a następnie między 24 a 26 listopada na dziedzińcu pałacowym w Krzyżowej, gdzie będzie towarzyszyła obradom XIII Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego.

 

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem sygnatariuszy umowy o utworzeniu Wrocławskiego Parku Przemysłowego, spadkobierców i kontynuatorów tak znanych marek jak Archimedes, Dolmel i Pafawag. Pomysł na wystawę zrodził się z chęci podzielenia się z mieszkańcami Wrocławia fragmentem historii tego obszaru, na którym nieprzerwanie od XIX wieku dominuje przemysł i który stał się kolebką wielu znanych w Polsce i na świecie wrocławskich przedsiębiorstw. Jest ona próbą opowiedzenia nie tylko pasjonatom historii, ale także byłym i obecnym pracownikom z terenu dzisiejszego Parku oraz wszystkim mieszkańcom Wrocławia i odwiedzającym nas turystom, w syntetyczny, subiektywny i jednocześnie malarski sposób losów tego zabytkowego obszaru przemysłowego, leżącego niemal w samym sercu miasta.

 

Wystawę opatrzyli komentarzami Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, urbanistka dr inż. arch. Izabela Mironowicz (Politechnika Wrocławska, Towarzystwo Urbanistów Polskich) oraz prezesi Archimedesu – Jerzy Janaszak, Bombardiera – Krzysztof Gablankowski i Dozamelu – Paweł Kowalczewski.

 

Podkreślali oni, że „…bycie spadkobiercami wspólnej historii zobowiązuje i jednocześnie zachęca do gromadzenia pamiątek, najczęściej w postaci fotografii, dzielenia się nimi i utrwalania w pamięci następnych pokoleń. (…) W zbieraniu opowieści utrwalonych na fotografiach chodzi nie tyle o ustalenie obiektywnej prawdy historycznej, co o prawdę ludzkiego doświadczenia i indywidualnego postrzegania. Czyni to każdą z tych opowieści ważną i każdą tak samo prawdziwą”.


komentarze

Brak komentarzy
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto