Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

BYŁY, SĄ, BĘDĄ? Budynki, których nie ma w przewodnikach

29.06.16

Na terenie firmy Ganz gości wystawa poświęcona architekturze przemysłowej pod tytułem „BYŁY, SĄ, BĘDĄ?”. W weekend otwarcia wystawa ulokowana była wprost w hali produkcyjnej, po czym została przeniesiona do holu, gdzie dostęp jest zdecydowanie swobodniejszy. Wprawdzie pociągnęło to za sobą ograniczenie ekspozycji, ale t,o co wciąż można zobaczyć, z pewnością jest warte uwagi. Organizatorzy zestawili fotografie starych obiektów przemysłowych z ich dzisiejszym stanem. Wystawa jest czynna do 2 lipca w budynku C1 przy ul. Fabrycznej 10.



 

 

Wystawę przygotowali studenci i doktoranci z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego "Industria". O tym, co ciekawego może być w starych budynkach, starych obiektach, mówią Gabriela Wojciechowska i Aleksandra Kozaczek, doktorantki, członkinie Koła „Industria”.
Gabriela Wojciechowska: Chcieliśmy pokazać piękno starych obiektów przemysłowych, to, czego nie widzimy na co dzień. Mijając te obiekty, spacerując po Wrocławiu często nie wiemy, co tam się znajduje, a my pokazujemy np. wnętrza przepompowni Świątniki czy portu miejskiego, które na co dzień nie są dostępne.
Zestawiliście fotografie tych samych obiektów pod katem przeszłości i współczesności… 
Aleksandra Kozaczek: Chcieliśmy pokazać jak kiedyś wyglądały te obiekty, jak kubaturowo zajmowały swoją powierzchnią przestrzeń Wrocławia, jak zmieniły się te obiekty, ile z nich się zachowało, oraz jak wpłynęły one na miasto i całą tkankę Wrocławia. 

Wystawę przygotowali studenci i doktoranci z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego "Industria". O tym, co ciekawego może być w starych budynkach, starych obiektach, mówią Gabriela Wojciechowska i Aleksandra Kozaczek, doktorantki, członkinie Koła „Industria”.

 

Gabriela Wojciechowska: Chcieliśmy pokazać piękno starych obiektów przemysłowych, to, czego nie widzimy na co dzień. Mijając te obiekty, spacerując po Wrocławiu często nie wiemy, co tam się znajduje, a my pokazujemy np. wnętrza Przepompowni Świątniki czy portu miejskiego, które na co dzień nie są dostępne.

Zestawiliście fotografie tych samych obiektów pod kątem przeszłości i współczesności… 

Aleksandra Kozaczek: Chcieliśmy pokazać jak kiedyś wyglądały te obiekty, jak kubaturowo zajmowały swoją powierzchnią przestrzeń Wrocławia, jak zmieniły się, ile z nich się zachowało oraz jak wpłynęły na miasto i całą tkankę Wrocławia. 

 


Co było kluczem do wyboru akurat tych a nie innych obiektów?

G. W.: Z jednej strony wzięliśmy na cel budynki, których na co dzień nie znajdziemy w przewodnikach, na mapach turystycznych Wrocławia. Z drugiej – obiekty, których los jest niepewny albo w ogóle już nie istnieją, ale również takie, które miały szczęście zostać zrewitalizowane.
A. K.: Zrewitalizowane w sposób stanowiący dobry przykład dla projektantów, ale też zrewitalizowane kontrowersyjnie. Pokazujemy również te, które nadal istnieją w tkance miejskiej, ale ich los jest zagrożony, grozi im wyburzenie gdyż są zlokalizowane na terenach niezwykle atrakcyjnych dla deweloperów. Można zobaczyć na fotografiach obiekty, których - właśnie z tych powodów - już nie ma, jak np. dawna hurtownia spożywcza przy ul. Tęczowej, gdzie niedługo rozpocznie się budowa nowych zespołów mieszkaniowych.
Jakie konkretnie obiekty można zobaczyć na wystawie? 
A. K.: Np. Dworzec Marchijski, kotłownię na Hubach przy ul. Paczkowskiej - do tego obiektu skonstruowaliśmy bardzo ciekawą makietę, piekarnię Mamut, która mimo że została kupiona przez prywatnego inwestora, nadal jest pustostanem i niszczeje, możemy również zobaczyć elewator z ul. Rychtalskiej - tu również przygotowaliśmy makietę, która odwzorowuje pierwotny stan obiektu, czyli elewator łącznie z silosami, niedawno wyburzonymi. To przykłady obiektów, które nas najbardziej interesują, ponieważ wymagają szybkiej interwencji, gdyż grozi im wyburzenie. Ale są też pozytywne przykłady, jak stara hala Pafawagu, czyli z terenu dzisiejszego WPP, która zyskała po rewitalizacji nowy wymiar jako Nowa Siódemka
.
Część tych obiektów to miejsca niedostępne..
G. W.: Zdjęcia zdobywamy różnymi sposobami, czasami organizujemy wycieczki, tak np. została nam udostępniona Przepompownia Świątniki i mogliśmy ją sfotografować. To są też zdjęcia prywatnych osób, które przy okazji miały jakby swoją ekspozycję na naszej wystawie.  
A. K.: Dodam, że zorganizowanie wystawy było możliwe dzięki pracy studentów, którzy zaangażowali się w nasze Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego "Industria", działające przy Politechnice Wrocławskiej. W aktywność Koła włączyli się również  studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. A zainspirował nas do tych działań opiekun Koła, dr Piotr Gerber.
Jak trafiliście z wystawą do WPP?
G. W.: Wrocławski Park Przemysłowy bardzo nas zainteresował, chociażby z uwagi na to, że to teren dawnych zakładów Linke-Hofmann-Werke, największej przedwojennej fabryki we Wrocławiu. Poszukując miejsca na naszą wystawę zaczęliśmy właśnie od tych historycznych terenów przemysłowych i tu od razu zostaliśmy dobrze przyjęci. Pani Joanna Stasiewicz z Dozamelu (firmy będącej właścicielem terenu przy Fabrycznej 10, zarządcy WPP – przyp. red.) skierowała nas do p. Jacka Czyżewskiego z firmy Ganz, który z chęcią udostępnił obiekt na cele wystawy.

 


komentarze

Brak komentarzy
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto