Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Akademia WPP zaprasza na kolejne spotkanie- Pomoc publiczna dla przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego

29.08.06

Parki przemysłowe stają się w Polsce coraz istotniejszym elementem polityki regionalnej.



Wskutek likwidacji dużych przedsiębiorstw lub ich restrukturyzacji pozostała do zagospodarowania infrastruktura techniczna: budynki biurowe, hale produkcyjne, magazyny, tereny uzbrojone itp.  Wykorzystanie tej infrastruktury na potrzeby parków przemysłowych, tworzonych wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego, przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej w regionie. Przedsiębiorcy lokujący swoją działalność na terenie parków mogą liczyć na wsparcie ze strony władz lokalnych. 

Powstanie Wrocławskiego Parku Przemysłowego w tzw. klinie przemysłowym (dawne tereny Archimedesa, Dolmelu i Pafawagu) wpisuje się w strategię Wrocławia  w zakresie rewitalizacji terenów przemysłowych w tej części miasta. Pomoc dla przedsiębiorców działających na obszarze parków przemysłowych jest czynnikiem pobudzającym rozwój gospodarczy na terenach tradycyjnie przemysłowych. Władze Wrocławia zapewniając przedsiębiorcom korzystniejsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie WPP inicjują pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości oraz kreowanie nowych miejsc pracy. Doskonałym narzędziem jest w tym przypadku możliwość udzielania pomocy publicznej, najczęściej w formie ulg podatkowych. Uchwalone przez Radę Miejską Wrocławia programy pomocy publicznej, a w szczególności program pomocy w ramach wyłączeń grupowych dla małych średnich przedsiębiorstw na wspieranie nowych inwestycji na terenie parków przemysłowych, parków technologicznych oraz specjalnych stref ekonomicznych usytuowanych w obrębie Wrocławia, pozwalają przedsiębiorcom, którzy inwestują na terenie WPP uzyskać nawet trzyletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości.

 

I. Pojęcie pomocy publicznej

 

Z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej warunki dopuszczalności pomocy publicznej określają właściwe w tym zakresie przepisy prawa wspólnotowego, a organem nadzorującym udzielanie pomocy publicznej w Polsce jest Komisja Europejska. Kwestie proceduralne i sprawozdawczość regulują przepisy prawa polskiego.

W systemie prawnym Unii Europejskiej nie występuje legalna definicja pomocy publicznej. Podstawowym źródłem prawnym określającym pojęcie pomocy publicznej jest artykuł 87 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który zawiera wskazówkę dla krajów członkowskich w zakresie identyfikowania pomocy publicznej, wprowadzając jednocześnie generalny zakaz jej udzielania. Przepis powyższy stanowi, iż z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Traktacie, każda pomoc udzielana przez państwo członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która narusza lub grozi naruszeniem konkurencji przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych towarów jest niezgodna z zasadami wspólnego rynku w zakresie, w jakim wpływa negatywnie na wymianę handlową między państwami członkowskimi. Oznacza to, iż wsparcie dla przedsiębiorstwa podlega przepisom dotyczącym pomocy publicznej, o ile jednocześnie spełnione są następujące przesłanki:


1. udzielane jest ono przez Państwo lub ze środków państwowych,
2. przedsiębiorstwo uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku,
3. ma charakter selektywny (uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów,
4. grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE.

 

Pomoc spełniająca takie kryteria jest co do zasady zakazana. Jednak od tej generalnej reguły przepisy Traktatu przewidują odstępstwa – z mocy prawa dozwolona jest pomoc o charakterze socjalnym przyznawana konsumentom, pomoc przeznaczona na naprawę szkód wywołanych katastrofami naturalnymi lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami oraz pomoc przyznana niektórym regionom Republiki Federalnej Niemiec. Komisja Europejska może także uznać za zgodną ze wspólnym rynkiem pomoc:


1. przeznaczoną na sprzyjanie rozwojowi gospodarczemu regionów, w których poziom życia jest nienormalnie niski lub regionów, w których występuje duże bezrobocie,
2. wspierającą realizację projektów o ogólnoeuropejskim znaczeniu lub pomoc na zapobieżenie poważnym zakłóceniom w gospodarkach państw członkowskich,
3. przeznaczoną na ułatwianie rozwoju niektórych działań gospodarczych lub niektórych regionów gospodarczych,
4. pomoc przeznaczona na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego,
5. inne kategorie pomocy określane przez Radę na wniosek Komisji Europejskiej.

 

Z punktu widzenia pomocy udzielanej przedsiębiorcom najważniejsze znaczenie mają punkty 1 i 3. Można wyróżnić trzy kategorie pomocy publicznej udzielanej na tej podstawie: pomoc regionalna, pomoc horyzontalna oraz pomoc sektorowa. Najważniejszym kryterium, według którego daną pomoc można uznać za pomoc regionalną jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Pomoc horyzontalna kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, bez względu na to z jakiego sektora pochodzą lub gdzie prowadzą działalność gospodarczą, którzy otrzymując tego typu pomoc będą przyczyniali się do realizacji celów przyświecających określonym typom pomocy horyzontalnej. Dopuszczalność pomocy sektorowej określana jest na podstawie przynależności danego przedsiębiorstwa do sektora, do którego dana pomoc jest adresowana.

W ramach wymienionych wyżej kategorii, pomoc publiczna jest dopuszczalna na podstawie decyzji Komisji Europejskiej o krajowej mapie pomocy regionalnej, w oparciu o rozporządzenia o wyłączeniach grupowych, jako pomoc de minimis, jako pomoc notyfikowana lub jako pomoc udzielana w oparciu o postanowienia Komisji Europejskiej w stosunku do poszczególnych sektorów przemysłowych objętych pomocą sektorową.

Podstawy prawne udzielania pomocy publicznej (źródła pomocy publicznej) w Polsce określa prawo polskie -  ustawy np. ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r.  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.), ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 84 ze zm.), rozporządzenia, akty prawa miejscowego (uchwały podejmowane na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 84 ze zm.).
Zagadnienia proceduralne i sprawozdawcze uregulowane są w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291) oraz w ośmiu rozporządzeniach wykonawczych. 

 

II. Pomoc publiczna udzielana przez Wrocław

 

W celu wspierania przedsiębiorczości Wrocław oferuje pomoc publiczną w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach trzech programów pomocowych:

1. Program pomocy w ramach wyłączeń grupowych dla małych i średnich przedsiębiorstw tworzących nowe miejsca pracy związane z nowymi inwestycjami – Uchwała Nr XLVIII/3067/06 z dnia 16 marca 2006 roku.
Numer programu pomocowego - XS 74/06
     
2. Program pomocy w ramach wyłączeń grupowych dla małych średnich przedsiębiorstw na wspieranie nowych inwestycji na terenie parków przemysłowych, parków technologicznych oraz specjalnych stref ekonomicznych usytuowanych w obrębie Wrocławia – Uchwała Nr XLIX/3110/06 z dnia 6 kwietnia 2006 rok.
Numer programu pomocowego - XS 75/06
     
3. Program pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji oraz na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nowymi inwestycjami przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Wrocław - Uchwała nr XXII/1816/04 z dnia 22 kwietnia 2004 roku.
Komisja Europejska zatwierdziła ww. program pomocy regionalnej dla przedsiębiorców jako Pomoc Państwa nr N 15/2005.

Powyższe zagadnienia przybliżą Państwu nasi goście, przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dyrektor Departamentu Finansów Publicznych- Marcin Urban oraz Specjalista ds. Pomocy Publicznej- Magdalena Komers.

 

  

Agenda:

 

10:00

Zagadnienia ogólne związane z pomocą publiczną-  Specjalista ds. Pomocy Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia Magdalena Komers

10:45 Przerwa kawowa
11:00 Pomoc publiczna udzielana przez Urząd Miejski Wrocławia-  Dyrektor Departamentu Finansów Publicznych Marcin Urban
11:45 Dyskusja

 

 

Miejsce i czas seminarium:

 

15. września 2006, godz. 10:00

 

Siedziba Wrocławskiego Parku Przemysłowego
Wrocław, ul. Fabryczna 10, sala nr 4.

 

 

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

 

Grażyna Podbielska
tel. (071) 35 65 643
kom. (0665) 750 206
g.podbielska@dozamel.pl

 

Udział w seminarium jest bezpłatny.

 

Prosimy o potwierdzenie przybycia na załączonym formularzu do dnia 8 września 2006 za pośrednictwem poczty elektronicznej: prezentacje@dozamel.pl lub faxem na nr 071 35 65 525.


pliki do pobrania

Formularz zgłoszeniowy - doc Formularz zgłoszeniowy - pdf
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto